A politika a népességcsökkenést a valóságosnál nagyobb problémának állítja be, mint amilyen valójában. Ezzel szemben a potenciális előnyeiről nem esik szó.
- A népsűrűség csökkenésével az egy főre jutó természeti erőforrás növekszik, az ilyen erőforrások pedig kevés munkaerőigénnyel kitermelhetők.
- Hosszú távon az átmeneti népességcsökkenés gazdasági növekedést hoz: 60-70 év múlva az idősek arányának a csökkenésével jár.
- Az idősek arányának növekedésével csökken a háborúskodásra és terrorizmusra való hajlam, növekszik a béke szeretete.
- Nem csak a lakosság számától függ, hogy mekkora az egy főre jutó GDP, magas hozzáadott értéket teremtő szakmákkal (szoftvermérnöki, mérnöki) ellensúlyozni lehet az idősek magas arányát.
- Olyan szakmákra kell koncentrálni, amelyeket nem érint a népességcsökkenés: pl. a mezőgazdaságban a nagyfokú gépesítés miatt nagyon kevés munkaerőre van szükség, ezért a mezőgazdasági termelés nem függ nagy mértékben a népesség számától és összetételétől.
- Hazánk lakossága jelenleg magasabb annál, mint amit az ország területe a természet kizsákmányolása és tönkretétele nélkül képes eltartani. Egy tanulmány szerint 30%-os a túlterhelés, és 7 millióra kellene csökkenteni a lakosságot ahhoz, hogy egyensúlyban legyen a mérleg (Túlnépesedés, az ökológiai válság első tényezője).
Számos ország van, amely rendkívül alacsony népsűrűség mellet a magyar egy főre jutó GDP 2-3-szorosát biztosítani. Ennek szerintem részben a következő okai lehetnek:
- A magasabb egy főre jutó földterület miatt az egy főre jutó kiaknázható természeti erőforrás is nagyobb, ami növeli az egy főre jutó GDP-t.
- Magas hozzáadott értéket teremtő szakmákban dolgoznak, ami magas egy fpre jutó GDP-t eredményez, és képes ellensúlyozni az idősek magas arányát.
Népsűrűség és GDP/fő (Wikipedián talált adatokból).
Az ábrán a népsűrűség balról jobbra növekszik, a függőleges tengely az egy főre jutó GDP-t mutatja.