Idézetek a Marsról

"Ma már szinte kétségtelen, hogy a Marson nálunk különb teremtések lakoznak; testre könnyebbek, lélekre értelmesebbek. A Mars régibb a földnél, de gyorsabban fejlődött; sürüsége és súlya kevesebb, levegője mindig átlátszó, évszakai hőmérsékletre hasonlítanak a mieinkhez, évei hosszabbak, éghajlata meleg, mert minden nyáron látjuk, hogy sarkainál megolvad a hó. Belső tengerei, megszámlálhatatlan sokaságu folyói vannak és tengereit azok a még mindig rejtelmes csatornák kötik össze. Valószínü, hogy a mienknél sokkal haladottabb emberiség lakik ottan s főleg a munka tehet csodákat, a mire vall a bámulatos csatornahálózat." - Camille Flammarion: Az esthajnali csillag, 1890-es évek

Idézetek az emberről

"Az ősi szövetség romokban hever: az ember végre tudja, hogy egyedül van a világegyetem érzéketlen végtelenségében, melyből csupán a véletlen emelte ki. Sem sorsát, sem kötelességeit nem szabták meg előre." - Jaques Monod: Chance and Necessity.

A mai ember, mint modern kori barbár

A rabszolgaságot az Egyesült Államokban hivatalosan 1865-ben törölték el. Előtte évezredeken keresztül szerte a világon elterjedt és elfogadott dolog volt egyes emberek tárgyként való kezelése, megfosztása személyes szabadságától.

Idézetek az életről

"...miután létrejött az élet, az univerzum soha többé nem lehetett ugyanaz. Lassan, de biztosan átalakította a Föld bolygót, és azáltal, hogy kitűzte a tudathoz, az intelligenciához és a technikához vezető utat, arra is vitathatatlanul képesnek kell lennie, hogy megváltoztassa a világenyetemet." - Paul Davies: Az ötödik csoda, fordította: Kertész Balázs

A tudomány kapcsolata mai életünkkel

A tudománynak sohasem volt jelentős közvetlen hatása az egyének életére, kivéve művelőit, akik gyakran életüket szentelték, olykor feláldozták érte. Hatása elsősorban a technikai vívmányok révén érvényesült, és érvényesül ma is. A tudomány és a technika azonban jelentősen befolyásolta a társadalom fejlődését, módosítva annak szerkezetét és működését. Talán nem túlzok, ha azt állítom, a mai civilizáció a tudomány következtében olyan, amilyen.

Az antik örökség

Az ember több évezreden keresztül istenítette a szent tudását, mit isteneitől kapott ajándékba, hogy uralkodhasson a Föld férgein, víz halain, szárazföld állatain és az ég madarain. Az írástudók féltve őrzött hagyománya, a tudás továbbvitele és bővítése csak lassan vezetett el az információ akadálymentes és gyors áramlásához, amely rendszerekbe szervezte és stabilizálta a világ társadalmait. Vajon mi az a forradalmi újítás, amivel az emberi faj ezt elérte?

A népességcsökkenés másik oldala

Úgy gondolom, hogy a politika az enyhe népességcsökkenést a valóságosnál nagyobb problémának állítja be, mint amilyen valójában. Ezzel szemben a népsűrűségcsökkenés potenciális előnyeiről nem esik szó.

Free Joomla templates by Ltheme